Od 1 lipca do 31 sierpnia obowiązuje porządek wakacyjny Mszy św. i kancelarii

     Od początku 2011 roku w naszej parafii próbujemy wprowadzać doświadczenie Parafialnych Komórek Ewangelizacji. Są to małe, spotykające się raz w tygodniu grupki kobiet i mężczyzn, których łączy pragnienie pogłębienia swojej więzi z Bogiem. Chciałbym krótko zaprezentować wam to doświadczenie.

     W obecnej formie narodziło się ono w USA na Florydzie, w parafii św. Bonifacego w miasteczku Pembroke Pines. Stąd zostało przeniesione między innymi do Mediolanu, do parafii św. Eustorgiusza, gdzie pracując przez ponad dwa lata miałem okazję mu się przyglądnąć. Aktualnie w tej parafii w Mediolanie jest sto kilkanaście takich komórek, małych grup spotykających się po domach na modlitwie, dzieleniu się doświadczeniem działania Boga, rozważaniu słowa Bożego.

Jaki cel stawiają sobie te komórki? czytaj więcej >>

Zaczęło się od przybycia do Parafii o. Jacka Paluchniaka z dalekiej Grecji. Większość swej posługi kapłańskiej spędził on za granicą. Od czasów studenckich nosił w swoim sercu doświadczenie odnowy charyzmatycznej - był przecież jednym z filarów wspólnoty Odnowy w Duchu Św. "Beczka" przy kościele o. Dominikanów w Krakowie w latach osiemdziesiątych. Wkrótce po święceniach kapłańskich został skierowany do jednej z parafii Mediolanu, gdzie pod okiem proboszcza Piergiorgo Periniego uczył się funkcjonowania "komórek parafialnych" - nowatorskiej metody ewangelizacji opartej na przekazywaniu dobrej nowiny osobom z najbliższego otoczenia (domownikom, przyjaciołom, współpracownikom), z którymi pozostaje się w osobistych relacjach. Tę umiejętność wprowadzał w czyn w Atenach, skąd po kilkunastu latach Prowincjał skierował go do Parafii Kolejowej. Oprócz swoich obowiązków (duszpasterza akademickiego i kręgów Domowego Kościoła) o. Jacek znalazł czas na przeprowadzenie rekolekcji ignacjańskich I tygodnia. Oferta została skierowana na mszy św. akademickiej do studentów i nie tylko. Rekolekcje przeżyło ok. 25 parafian.

Marzeniem o. Jacka było zainicjowanie struktur komórek parafialnych poprzez przeprowadzenie kursu liderów tychże komórek. Zdecydowana większość uczestników rekolekcji ignacjańskich podjęła ten pomysł i w okresie stycznia i lutego 2011r przeżyła w/w kurs liderów. Końcowym posunięciem było utworzenie trzech komórek parafialnych liczących na obecną chwilę około 40 osób. Istotą funkcjonowania komórki jest rozrastanie się poprzez włączanie do niej nowych osób zewangelizowanych przez członków komórki ze swego najbliższego otoczenia (z greckiego: oikos).

Chociaż w ramach komórek parafialnych jest prowadzona formacja (nauczanie, wzrastanie duchowe), to główny nacisk kładzie się na ewangelizację, której widocznym skutkiem jest rozrost komórki. Kiedy jej liczebność przekroczy 16 osób tworzą się z niej 2 nowe komórki kontynuujące ewangelizację i rozrost.

Bethania

Strona o o. Józefia Andraszu

Odwiedza nas 147 gości oraz 0 użytkowników.

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Zygmuntowska 48, 33-300 Nowy Sącz
Tel.+48 797 907 667 lub +48 797 907 670
NIP 734-111-00-87
e-mail:
Numer konta bankowego Parafii 78 88110006 0000 0000 4952 0001

Festyn 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Nowi ministranci 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

I Komunia 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Maksymy św. Ignacego


Na dzień: 24 Lipca

Cytat: „Malcy nawet podarunkami i łakociami, jako tem co się podoba i smakuje, mogą być da cnoty zachęcani.”
Komentarz: Od młodości do cnoty nawyknąć, wielkim jest życia poczciwego zadatkiem. Z trudnością w latach starszych porzucają się obyczaje, do których nawykliśmy w młodszych. Tak, wełna kolor swój pierwotny nie łatwo zmienia. Kto się wcześnie młodzieżą nie zajął; kto od lat najmłodszych pieczy o niej nie miał; ten odpowiedni czas po temu stracił. Prawda, że młodość wzdryga się przed surowością: milczenie, powaga, skromność, cichość, są dla niej męczarnią. Potrzeba pewnej sztuki, aby to wszystko uczynić jej miłem, a przynajmniej nie tyle wstrętnem. Jak ptaki łapią się na żer, który lubią; tak młodzież rzeczami zabawnemi do poważnych prowadzić należy. Tą sztuką podszedł swoich Apostoł, stawszy się wszystkiem dla wszystkich 1. Pochlebstwami chorego zjednywa lekarz, aby się zgodził na sposób leczenia, który jest niezbędny w danym przypadku. Cóż na tem zależy, czy żartem, czy seryo; czy groźbami, czy podarunkami skłonisz malca; byleby się tylko uczył tego, co z jego jest korzyścią, co mu jest potrzebne.


Cytaty i  komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715)  z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.
Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com
.