FESTYN parafialny - 25 maja godz. 13.00 - 21.00
 
Marta Janków i o. Jerzy Konieczny SI    10 kwietnia 2015 r., w dniu 5. rocznicy tragedii smoleńskiej, odbyło się dziesiąte spotkanie poświęcone „Żołnierzom Wyklętym”. Nasz mały jubileusz. Z tej okazji panie z Radia Maryja przygotowały upominki dla o. Proboszcza, o.  Jerzego Koniecznego – pomysłodawcy naszych spotkań, Tomka Wolaka i prowadzącego prelekcje. Słowo wstępne tradycyjnie wygłosił ojciec Jerzy. Tomasz Wolak tradycyjnie uświetnił wieczór utworami muzycznymi.
    Pierwsza prelekcja dotyczyła mjr. Zygmunta Szendzielarza (12 III 1910 – 8 II 1951) „Łupaszki”, niezłomnego, słynnego dowódcy „Wileńskiej Brygady”, bohatera walki z Niemcami i Sowietami. W Wojnie Obronnej 1939 r.,  dowodził szwadronem w 4 pułku ułanów  w składzie Wileńskiej Brygady Kawalerii, przechodząc szlak bojowy jednostki, po rozbiciu walczył w składzie jednostek kawalerii gen. Andersa, by po ucieczce z niemieckiej niewoli przedostać się do Lwowa. Osiadł w Wilnie z żoną i córką, tam włączył się w pracę konspiracyjną.
    W 1943 r. został dowódcą oddziału partyzanckiego operującego na Wileńszczyźnie,  prowadząc walkę z Niemcami. Po sowieckiej zdradzie, aresztowaniu i wymordowaniu dowództwa oddziału, odtworzył zgrupowanie jako 5. Wileńską Brygadę AK nazwaną „Brygadą Śmierci”. Walczył z Niemcami i Sowietami, którzy chcieli rozbić brygadę, później w ramach operacji „Ostra Brama” wspomagał jednostki AK oswobadzające Wilno, nie wkraczając jednak do miasta. W obawie przed  sowiecka zdradą, wyprowadził swoich ludzi w rejon lasów augustowskich – Sowieci w tym czasie aresztowali i rozbroili polskie oddziały, wspomagające ich w zajęciu Wilna. „Łupaszka” z partyzantami przedostał się do Puszczy Grodzieńskiej. Tropiony i otoczony przez Sowietów, rozwiązał oddział, udając się z niewielką grupą w okolice Wołkowyska, gdzie odtworzył brygadę. Stamtąd przedarli się w okolice Bielska Podlaskiego, przeczekując tam zimę 1944/45.
Zygmunt Szendzielarz    Od kwietnia 1945r. w sile ok. 200 partyzantów, walczył z jednostkami komunistycznego aparatu: NKWD, UB, KBW, MO. We wrześniu 1945 r. na rozkaz dowództwa rozwiązał zgrupowanie, po czym przedostał się do Gdańska i Sztumu, gdzie zajął się antykomunistyczną działalnością propagandową w ramach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W lutym 1946 r. odtworzył Brygadę Wileńską, działając zbrojnie na Pomorzu Gdańskim, w sile ok. 80 ludzi. Po aresztowaniach i represjach, przeszli na Białostocczyznę i Podlasie. Na wiosnę 1947 r.  brygada po raz kolejny została rozwiązana. Sam udał się na Śląsk, stamtąd do Zakopanego. W wyniku akcji UB, w czerwcu 1948 r. został aresztowany i poprzez kolejne więzienia trafił do niesławnego X Pawilonu Więzienia Mokotowskiego. Skazany w pokazowym procesie na 18-krotną karę śmierci i stracony katyńskim strzałem w głowę... Szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane na „Łączce” w 2012 r.

    Druga prelekcja „Smoleńsk 2010”,  z okazji 5. rocznicy tamtych tragicznych wydarzeń, dotyczyła tematu największej, niewyjaśnionej do tej pory tragedii, która  spotkała przedstawicieli państwa polskiego, sił zbrojnych, instytucji zajmujących się utrwalaniem pamięci narodowej i organizacji patriotycznych podczas lotu na uroczystości 70. rocznicy ludobójstwa na polskich oficerach w Katyniu. L. Zakrzewski omówił kalendarium przygotowań do lotu, odpowiedzialność prawną  instytucji i osób z rządu za organizację i ochronę uczestników takiego wyjazdu, przybliżył konstrukcję samolotu i wyposażenie techniczne smoleńskiego lotniska. Krótko opowiedział o przebiegu lotu wydarzeniach, które rozegrały się bezpośrednio po katastrofie, w tym dezinformacji ze strony rosyjskiej, prowadzonej poprzez media i rosyjskiej wersji wydarzeń, zawartej w raportach MAK i komisji Millera.
    Przybliżył w skrócie ustalenia Zespołu Parlamentarnego Antoniego Macierewicza, a na zakończenie zaznajomił zebranych z tytułami książek wydanych na temat katastrofy. Wyjątkowo długie spotkanie, ze względu na ogrom tematyki, trwało do godz. 21.30, na sali pozostało jedynie kilka wolnych miejsc.

Łukasz Ciepliński    5 maja 2015 r. spotkaliśmy się na XI wieczorze „Bóg-Honor-Ojczyzna”. Po słowie wstępnym ojca Jerzego Tomasz Wolak rozpoczął spotkanie utworem muzycznym. Pierwszy temat został poświęcony sylwetce ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” (12 III 1913 – 1 III  1951), niezłomnego, ostatniego prezesa IV komendy zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Bohater walk nad Bzurą – zniszczył sześć niemieckich czołgów i dwa samochody dowódcze, za co z rąk generała Kutrzeby otrzymał order Virtuti Militari.
    W okresie wojny komendant Inspektoratu Rejonowego ZWZ-AK podokręg Rzeszów. Doskonały organizator, stworzył struktury wywiadu i kontrwywiadu, oddziały Inspektoratu przeprowadziły szereg akcji bojowych. Gorliwy katolik o niezwykle silnej postawie moralnej. Po wojnie organizator IV Zarządu Głównego WiN, który „wprowadził na najwyższy szczebel w historii jego istnienia, tak pod względem organizacyjnym, jak i ideowym”. Aresztowany w 1947 przeszedł niezwykle ciężkie śledztwo, w którym był barbarzyńsko katowany przez komunistycznych oprawców (nie doczekali się osądzenia i kary).
    W pokazowym procesie skazany na karę śmierci i razem z kolegami z komendy WiN zamordowany strzałem w tył głowy. Wśród nielicznych pamiątek, jakie pozostawił, są grypsy z więzienia, pisane w ostatnich miesiącach życia, dające świadectwo najwyższego moralnego poziomu, troski o najbliższych i Ojczyznę.
     Druga opowieść dotyczyła losów żołnierzy-tułaczy z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, ich drogi wojennej i ciężkiej doli w powojennej rzeczywistości – emigracji, zapomnieniu przez aliantów ich roli w obronie wolności, konieczności podejmowania pracy w zawodach urągających poziomowi wykształcenia i zasług.
Symbolem tułaczego, polskiego losu były przypomniane krótko dzieje niedźwiedzia Wojtka.

Na spotkanie przybyło ok. 70 osób.

Leszek Zakrzewski     

Bethania

Strona o o. Józefia Andraszu

Odwiedza nas 155 gości oraz 0 użytkowników.

Poradnia Rodzinna

Bethania

12 KROKÓW KU PEŁNI ŻYCIA

 

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Zygmuntowska 48, 33-300 Nowy Sącz
Tel.+48 797 907 667 lub +48 797 907 670
NIP 734-111-00-87
e-mail:
Numer konta bankowego Parafii 78 88110006 0000 0000 4952 0001

Nowi ministranci 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

I Komunia 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Maksymy św. Ignacego


Na dzień: 22 Maja

Cytat: „Bogacz względem bogactw tak się winien postawić, aby on bogactwa, nie jego bogactwa posiadały.”
Komentarz: Wielu męczy się bezpożytecznie, panowania nad bogactwami posiąść nie mogą, raczej ich bogactwa w swe posiadanie biorą, nad nimi bogactwa panują, tak, że rola podwładnych dostaje się tym, którzyby panami być winni. Kto miłuje, ten się w niewolę zaprzęga; im bardziej kto bogactwa miłuje, tem się na cięższą niewolę skazuje. Ci przeto, co mieli być panami, stają się niewolnikami. Główną rzeczą jest wolność; jeśli ją stracimy, nie wiele na tem zależy, jakiemi łańcuchami jesteśmy skrępowani: złotemi czy żelaznemi. Niewola bogactw jest nad inne gorszą; gdy je gromadzimy, łasce szkodzimy: uganianiem się za niemi, układamy sobie jakby stopnie, po których co raz niżej zstępujemy ze szkodą duszy, oby przynajmniej nie ze szkodą wieczną! Jedynym ratunkiem jest nieprzywiązywanie serca do tych bogactw, odrywanie się od nich, używanie ich na dobre cele, robienie sobie z nich przyjaciół; aby gdy ustaniemy, gdy nas do porachuku zawezwą, mieliśmy orędowników przed Bogiem 1. Myśl o tem, póki czas!


Cytaty i  komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715)  z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.
Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com
.