J. Jakubowski     5 grudnia 2017 – o godz. 19.00 w sali widowiskowej odbyło się 31. spotkanie z cyklu „Bóg-Honor-Ojczyzna”. Prezentację „Przehyba 1955 – ostatnia walka partyzancka w Beskidzie Sądeckim” przedstawił J. Jakubowski.
     Zanim omówił wydarzenia ostatniej walki, w której 10 lipca 1955 r. w obławie KBW pod Przehybą zginęli Stanisław Perełka i Józef Walkosz, podsumował działalność poakowskich oddziałów partyzanckich działających na obrzeżach (kompanie Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” – Józefa Kurasia „Ognia”) i w samym Beskidzie Sądeckim.
najmłodszy brat Stanisława Perełki



     Na spotkanie przybył najmłodszy brat Stanisława Perełki z rodziną., który podzielił się krótko bolesnymi wspomnieniami z tamtego czasu.



     Stanisław Perełka ps. „Zdobycz”, „Dębiński”, w czasie okupacji partyzant oddziału BCh „Juhas”, po wkroczeniu sowietów partyzant oddziału „Okrzei”, współpracownik oddziałów „Śmigi” i „Żara”, twórca grupy „Polska Armia Odwet”, a następnie członek grupy przetrwania. W czerwcu 1953 r. doszło do zawiązania „grupy przetrwania”, w której obok ukrywającego się Perełki, znaleźli się Józef Walkosz ps. „Buk”, Józef Oleksy ps. „Bożek” i Walenty Sajdak ps. „Karcz”, „Waluś”. Trzej ostatni mieli wspólną przeszłość, bowiem w czasie okupacji zaangażowani byli w działalność konspiracyjną placówki AK por. Adama Czartoryskiego „Szpaka” w Szczawnicy. Walkosz, po wojnie gajowy w lasach szczawnickich, od 1948 r. zmuszony był ukrywać się przed ubowcami, ścigającymi go za posiadanie broni. Oleksy, poza przynależnością do placówki AK „Szpak”, walczył w szeregach 1. psp w „bitwie ochotnickiej”.
     Po wojnie związał się z Janem Wąchałą ps. „Łazik”, i nie do końca świadomy zamiarów „Łazika” uczestniczył m.in. w akcji rekwizycyjnej na nadleśnictwo w Kamienicy, która okazała się czynem typowo rabunkowym. W 1947 r. został aresztowany, a w marcu 1948 r. skazany przez WSR na 1 rok więzienia za niepowiadomienie bezpieki o pobycie „Wiarusów” w Szczawnicy. Gdy wyszedł na wolność, po zatrzymaniu kompanów Łazika, ponownie zagrożony aresztowaniem, zmuszony był uciekać do lasu. Założyli leśną bazę – ukrywali się w bunkrze w lesie Krzemieniny położonym niedaleko Przehyby, ponad Szczawnicą.

     Tragedię na partyzantów ukrywających się po wojnie w lasach nad Szczawnicą ściągnęła... owca. Pod osłoną nocy Stanisław Perełka i Walenty Sajdak zabrali ją z zagrody w Obidzy. Gospodarz poszedł ich tropem w las i odkrył schron, o czym powiadomił milicję. Dwa dni później, 10 lipca 1955 r. na miejscu byli ubecy z bronią...
      W wyniku akcji Perełka i Walkosz zginęli, śmierć poniósł też jeden z ubeków (ppor. Edward Solarski). Oleksemu i Sajdakowi udało się zbiec – złapano ich później, w listopadzie 1955 r. , osądzono i skazano na karę długoletniego więzienia. Zwłoki poległych partyzantów zawieziono do Nowego Sącza i pochowano 15 lipca 1955 r. cichaczem na tamtejszym cmentarzu w bezimiennych grobach (S. Perełkę w grobie kl. III nr 27231, a J. Walkosza w grobie kl. III nr 27233). Natomiast poległemu funkcjonariuszowi UB wyprawiono uroczysty, pokazowy pogrzeb. Chociaż został pochowany na cmentarzu komunalnym, poświęcona jemu płyta, pozbawiona mosiężnych liter napisu „Bohaterom walki o socjalizm”, nadal znajduje się w alejce ofiar II wojny na Starym Cmentarzu.


     Tomasz Wolak akompaniował Janowi Kłoskowskiemu podczas wykonywania dwóch pieśni z okolicznościowego zbioru pieśni partyzanckich i więziennych – z okresu stalinowskiego. Przed rozpoczęciem drugiej części usłyszeliśmy „Biały krzyż” – autorstwa Krzysztofa Klenczona. Następnie wyświetliliśmy film „Łupaszka” – dowódca „Hubala”.

    Ppłk Jerzy Dąbrowski „Łupaszka” wsławił się walką partyzancką w wojnie polsko-bolszewickiej. Jako zawodowy żołnierz WP w okresie międzywojennym zajmował raczej podrzędne stanowiska. We wrześniu 1939 r. objął stanowisko dowódcy 110 Zapasowego Pułku Ułanów. 16 września 1939 r. jego pułk stoczył pierwsze walki z oddziałami niemieckimi. Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski prawdopodobnie doszło do częściowej demobilizacji jego oddziału. Ci, którzy zdecydowali się dalej walczyć, skierowali się w stronę bagien nadbiebrzańskich. Ppłk Jerzy Dąbrowski spędził nad Biebrzą cały październik 1939 r. Stworzył tam zręby konspiracji. Jednak zdecydował się opuścić ten rejon i udać się na Litwę Kowieńską. Jednak przy przekraczaniu granicy został ciężko ranny i dostał się do niewoli sowieckiej. Jego dalsze losy nie są do końca znane. Spotkanie zgromadziło 48 osób (przy fatalnej pogodzie).

Stanisław Perełka "Dębiński" na motocyklu (ze zbiorów IPN).Stanisław Perełka "Dębiński"Głaz z tablicą pamiątkową postawionym nad dawnym partyzanckim schronem (fot. Alina Lelito)


Św. Ignacy - Maksymy
Na dzień:
18 Kwietnia
Cytat:
„Nie dla każdego to jest pożyteczniejszem, co samo przez się jest lepszem; żeby coś komu prawdziwie było pożytecznem, potrzeba brać na uwagę okoliczności, w jakich się on znajduje.”
Komentarz: Nie każdy pokarm, chociażby najlepszy, do każdego żołądka; i nie każde lekarstwo, chociażby najdroższe, do każdej choroby nadaje się: tak również i w wyborze dobrego bacznej trzeba uwagi, aby błędu uniknąć. Gdyby dobrej woli towarzyszył zawsze przenikliwy i na wszystkie okoliczności baczny rozum; to nie byłoby tyle pomyłek, ile jest teraz, w wyborze dobrego. Cnota nie jest cnotą, jeśli się z roztropnością nie łączy. Nawet w rzeczach najlepszych obcej potrzeba zasięgać rady, jeśli nie chcemy własnem nieszczęściem nabywać doświadczenia. Drogo kosztuje ta nauka, która się nabywa za pośrednictwem własnych błędów. Lepiej jest pytać, niż błądzić. Nie każdego barki do niesienia tych samych ciężarów są sposobne. Łatwo się ugną, albo nawet zupełnie skruszą, jeśli przed włożeniem ciężaru, pierwiej sił nie wyprobujemy. Inne jest o dobroci rzeczy, a inne o jej użyteczności zdanie. Zawsze zważaj, czy to co samo z siebie dobre, jest zarazem dla ciebie użyteczne?

Cytaty i komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715) z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.

Sklepik parafialny czynny jest
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek i piątek
od godziny 8:30 do 15:30, sobota 8:30 do 11:00
Tel. 797 907 671 wewn. 26

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Zygmuntowska 48, 33-300 Nowy Sącz
Tel.+48 797 907 667 lub +48 797 907 670
e-mail: [email protected]
NIP 734-111-00-87
Numer konta bankowego Parafii
78 88110006 0000 0000 4952 0001

Modlitwa w Drodze

Modlitwa w Drodze

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com