13 lutego 2018 – o godz. 19.00 w sali widowiskowej odbyło się 33 spotkanie naszego cyklu „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Z okazji przypadającej w lutym 250. rocznicy wybuchu konfederacji barskiej, Leszek Zakrzewski zaprezentował wykład: „Konfederacja barska – pierwsze powstanie narodowe”. Rozpoczynając od zarysowania tła wydarzeń, mających miejsce u schyłku I Rzeczpospolitej, odbyliśmy wędrówkę poprzez wydarzenia burzliwego „sejmu repninowskiego”, zawiązanie się konfederacji w Barze na Podolu, klęski konfederacji na Kresach, do rozkwitu konfederacji w Małopolsce i Wielkopolsce.
     Wspomnieliśmy miejsca związane z tamtymi wydarzeniami – Kraków, Jasną Górę, Lanckoronę, Tyniec. Zatrzymaliśmy się na miejscach w południowej Małopolsce – poznaliśmy konfederackie obozy w Muszynce, Izbach i Wysowej. Przybliżyliśmy obecny wygląd tych miejsc i nieliczne pamiątki, które pozostały – jak obrazy w kościołach w Muszynce i Bereście.

Podczas spotkania, w wykonaniu Jana Kłoskowskiego przy akompaniamencie Tomasza Wolaka, wysłuchaliśmy utworów „Pieśń konfederatów” ze słowami Juliusza Słowackiego do muzyki Andrzeja Kurlewicza i oryginalnej pieśni z czasów konfederacji „Odważny Polak na marsowym polu”.
 Leszek Zakrzewski    W drugiej części dzięki uprzejmości Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony obejrzeliśmy film dokumentalny „Lanckorona – bastion konfederatów barskich”, a po nim mogliśmy obejrzeć teledysk „Lanckorońskie anioły” z tekstem Jacka Wojsa, w wykonaniu zespołu Skaldowie. Spotkanie, w którym uczestniczyło ponad 40 osób zakończyło się o godz. 21.



Foto: Marta Janków