13 lutego 2018 – o godz. 19.00 w sali widowiskowej odbyło się 33 spotkanie naszego cyklu „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Z okazji przypadającej w lutym 250. rocznicy wybuchu konfederacji barskiej, Leszek Zakrzewski zaprezentował wykład: „Konfederacja barska – pierwsze powstanie narodowe”. Rozpoczynając od zarysowania tła wydarzeń, mających miejsce u schyłku I Rzeczpospolitej, odbyliśmy wędrówkę poprzez wydarzenia burzliwego „sejmu repninowskiego”, zawiązanie się konfederacji w Barze na Podolu, klęski konfederacji na Kresach, do rozkwitu konfederacji w Małopolsce i Wielkopolsce.
     Wspomnieliśmy miejsca związane z tamtymi wydarzeniami – Kraków, Jasną Górę, Lanckoronę, Tyniec. Zatrzymaliśmy się na miejscach w południowej Małopolsce – poznaliśmy konfederackie obozy w Muszynce, Izbach i Wysowej. Przybliżyliśmy obecny wygląd tych miejsc i nieliczne pamiątki, które pozostały – jak obrazy w kościołach w Muszynce i Bereście.

Podczas spotkania, w wykonaniu Jana Kłoskowskiego przy akompaniamencie Tomasza Wolaka, wysłuchaliśmy utworów „Pieśń konfederatów” ze słowami Juliusza Słowackiego do muzyki Andrzeja Kurlewicza i oryginalnej pieśni z czasów konfederacji „Odważny Polak na marsowym polu”.
 Leszek Zakrzewski    W drugiej części dzięki uprzejmości Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony obejrzeliśmy film dokumentalny „Lanckorona – bastion konfederatów barskich”, a po nim mogliśmy obejrzeć teledysk „Lanckorońskie anioły” z tekstem Jacka Wojsa, w wykonaniu zespołu Skaldowie. Spotkanie, w którym uczestniczyło ponad 40 osób zakończyło się o godz. 21.



Foto: Marta Janków


Św. Ignacy - Maksymy
Na dzień:
24 Kwietnia
Cytat:
„Nie chcę, aby w przełożonych wszelkie uniesienie, a szczególniej gniewu, było wyniszczone i całkiem zamarłe; ale żeby było należycie miarkowane.”
Komentarz: Nawet trucizna, gdy jest w miarę, na dobre wychodzi. Czy rzecz jaka jest dobrą lub złą, pokazuje się z użycia. Nic nie ma chwalebniejszego nad gniew właściwie zastosowany, zupełny brak gniewu nie jest cnotą, ale słabością i gnuśnością. Gniew dla rzeczypospolitej i całego społeczeństwa jest jakby podporą, bez gniewu nie ma karności, następuje rozwiązłość w obyczajach, wyuzdanie, zuchwałość i inne różnego rodzaju zbrodnie. Uniesień powinniśmy używać, jak panowie sług; mają podlegać rozumowi, nie nad nim wierzch trzymać, mają obowiązek swój spełniać nie wedle zachcenia, ale wedle rozkazu; gdzie panuje rozum, tam służy gniew; a skoro służy, to dobry jest. Kto się na złych nie gniewa, gdy powinien, to znaczną część swego obowiązku zaniedbuje; kto oszczędza występnych, ten okrutnie postępuje; jednemu pobłaża, a wszystkim szkodzi. Ojcem jest dla winnego, tyranem dla społeczeństwa.

Cytaty i komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715) z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.

Sklepik parafialny czynny jest
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek i piątek
od godziny 8:30 do 15:30, sobota 8:30 do 11:00
Tel. 797 907 671 wewn. 26

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Zygmuntowska 48, 33-300 Nowy Sącz
Tel.+48 797 907 667 lub +48 797 907 670
e-mail: [email protected]
NIP 734-111-00-87
Numer konta bankowego Parafii
78 88110006 0000 0000 4952 0001

Modlitwa w Drodze

Modlitwa w Drodze

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com