Z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości nasze spotkania pod hasłem „Bóg – Honor – Ojczyzna” otrzymały podtytuł: „Październik 1918: Nowy Sącz wybija się na Niepodległość”.
     W dniu 13 marca 2018 r. został zaprezentowany drugi wykład pt. „Nowy Sącz podczas I wojny światowej”. Na wstępie przy akompaniamencie Tomasza Wolaka, Jan Kłoskowski zaśpiewał nam „na legionową nutę”, rozpoczynając „Pierwszą Brygadą”, kończąc „Pieśnią o wodzu miłym” i wprowadził w klimat tamtych czasów.
     Wojna światowa była jak najbardziej polską wojną, niosła ze sobą nadzieję na wskrzeszenie państwa polskiego… Nasze miasto doświadczyło bezpośrednio wojennych wydarzeń. W roku 1914 rozpoczęła je powszechna mobilizacja, później wymarsz zmobilizowanych ochotników do polskich Legionów, pobyt sztabu armii austro-węgierskiej w 1914 r., związany z porażkami na froncie rosyjskim, wycofanie się sił broniących naszych terenów przed inwazją moskiewską, zajęcie miasta 19 listopada przez Moskali, później ich odwrót i wyzwolenie miasta 12 grudnia przez Węgrów, do wkroczenia 13 grudnia naszych legionistów.
     Od tej pory sprawa legionowa była w Nowym Sączu obecna aż do końca wojny. Legioniści przebywali na leczeniu w szpitalach, przyjeżdżali na urlopy, przebywali w sanatoriach w pobliskiej Krynicy, a po kryzysie przysięgowym liczni z nich ukrywali się w sądeckich domach i z fałszywymi dokumentami znajdowali zatrudnienie na kolei.
Bardzo ważnym wydarzeniem były obchody proklamacji niepodległości Polski, które w odpowiedzi na Akt 5 listopada (zw. „Aktem dwóch cesarzy”), przy udziale licznych rzesz Sądeczan, przybrały w mieście bardzo uroczystą formę.

     Poznaliśmy wojenne losy sądeckich szkół, zamienionych na szpitale i koszary, zajrzeliśmy na kolejowy dworzec, gdzie staraniem Komitetu Kobiet Polskich działała słynna „Herbaciarnia Czerwonego Krzyża”, zajrzeliśmy do rannych legionistów przebywających w kilku szpitalach na terenie miasta. Wyrazy uznania i szacunku budziła powszechna aktywność mieszkańców miasta i okolic, nie szczędzących swoich sił i środków w niesieniu pomocy sprawie legionowej i sprawie odzyskania niepodległości. Zaowocowało to w roku 1918, ale o tym w innym wykładzie…

      W drugiej części spotkania pokazaliśmy program zrealizowany przez IPN „Marzec 1968”, w którym Cezary Gmyz prowadził rozmowę z prof. Andrzejem Paczkowskim na temat wydarzeń młodzieżowego buntu, którego 50. rocznicę obecnie obchodzimy. Ze względu na uszkodzoną ścieżkę dźwiękową wysłuchaliśmy połowy wywiadu, na koniec zapoznaliśmy się z archiwalnymi filmami, nakręconymi podczas rozruchów marcowych w Warszawie.
Spotkanie zgromadziło niestety jedynie około 25 osób (myślę, że nie żałowały swej obecności), a zakończyło się o godz. 21.15.


Foto: Marta Janków


Św. Ignacy - Maksymy
Na dzień:
19 Kwietnia
Cytat:
„W jakiej takiej trudności o pieniądz, nie należy powstrzymywać się od chwalebnego wydatku, aby w skutek tego troska o chorych nie ucierpiała.”
Komentarz: Wydatki, które na chorych ponosimy, nietylko nie uszczuplą naszych dochodów, ale je zdwoją albo nawet ztroją; gdy karmimy chorego, karmimy Pana: coście jednemu z tych najmniejszych moich uczynili, mnieście uczynili. Tu kto skąpo sieje, skąpo i zbiera. Żywe Ducha Świętego kościoły ruiną zagrożone podpierać, aby nie upadły, większą jest zasługą, niż ołtarze budować. Te ostatnie, jeśli upadną, mogą być nanowo dźwignięte; chory, gdy życie straci, to już go na nowo nie odzyska. Nie łatwo powiedzieć można, jak wśród dolegliwości ciała, wzrasta dolegliwość ducha, gdy chory widzi się z nadziei wyzutym. Podwójne go wtedy złe przygniata: jedno pochodzące z choroby, drugie z twojej nieczułości, że tego którego możesz, owszem winieneś, nie pocieszasz. I nie ma większej nieczułości, jak opuszczenie tego, który sam sobie pomódz nie może. Kto siebie i wszystko co ma, Bogu oddał, zasługuje, aby nie cierpiał niedostatku tam, gdzie jest największa potrzeba.

Cytaty i komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715) z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.

Sklepik parafialny czynny jest
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek i piątek
od godziny 8:30 do 15:30, sobota 8:30 do 11:00
Tel. 797 907 671 wewn. 26

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Zygmuntowska 48, 33-300 Nowy Sącz
Tel.+48 797 907 667 lub +48 797 907 670
e-mail: [email protected]
NIP 734-111-00-87
Numer konta bankowego Parafii
78 88110006 0000 0000 4952 0001

Modlitwa w Drodze

Modlitwa w Drodze

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com