Imieniny Józefa

Zadanie na dziś:

Podziękuj ważnemu mężczyźnie: Ojcu, Bratu, Mężowi...

Zdrapka Wielkopostna 2019

     Z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości nasze spotkania pod hasłem „Bóg – Honor – Ojczyzna” otrzymały podtytuł: „Październik 1918: Nowy Sącz wybija się na Niepodległość”.
     W dniu 13 marca 2018 r. został zaprezentowany drugi wykład pt. „Nowy Sącz podczas I wojny światowej”. Na wstępie przy akompaniamencie Tomasza Wolaka, Jan Kłoskowski zaśpiewał nam „na legionową nutę”, rozpoczynając „Pierwszą Brygadą”, kończąc „Pieśnią o wodzu miłym” i wprowadził w klimat tamtych czasów.
     Wojna światowa była jak najbardziej polską wojną, niosła ze sobą nadzieję na wskrzeszenie państwa polskiego… Nasze miasto doświadczyło bezpośrednio wojennych wydarzeń. W roku 1914 rozpoczęła je powszechna mobilizacja, później wymarsz zmobilizowanych ochotników do polskich Legionów, pobyt sztabu armii austro-węgierskiej w 1914 r., związany z porażkami na froncie rosyjskim, wycofanie się sił broniących naszych terenów przed inwazją moskiewską, zajęcie miasta 19 listopada przez Moskali, później ich odwrót i wyzwolenie miasta 12 grudnia przez Węgrów, do wkroczenia 13 grudnia naszych legionistów.
     Od tej pory sprawa legionowa była w Nowym Sączu obecna aż do końca wojny. Legioniści przebywali na leczeniu w szpitalach, przyjeżdżali na urlopy, przebywali w sanatoriach w pobliskiej Krynicy, a po kryzysie przysięgowym liczni z nich ukrywali się w sądeckich domach i z fałszywymi dokumentami znajdowali zatrudnienie na kolei.
Bardzo ważnym wydarzeniem były obchody proklamacji niepodległości Polski, które w odpowiedzi na Akt 5 listopada (zw. „Aktem dwóch cesarzy”), przy udziale licznych rzesz Sądeczan, przybrały w mieście bardzo uroczystą formę.

     Poznaliśmy wojenne losy sądeckich szkół, zamienionych na szpitale i koszary, zajrzeliśmy na kolejowy dworzec, gdzie staraniem Komitetu Kobiet Polskich działała słynna „Herbaciarnia Czerwonego Krzyża”, zajrzeliśmy do rannych legionistów przebywających w kilku szpitalach na terenie miasta. Wyrazy uznania i szacunku budziła powszechna aktywność mieszkańców miasta i okolic, nie szczędzących swoich sił i środków w niesieniu pomocy sprawie legionowej i sprawie odzyskania niepodległości. Zaowocowało to w roku 1918, ale o tym w innym wykładzie…

      W drugiej części spotkania pokazaliśmy program zrealizowany przez IPN „Marzec 1968”, w którym Cezary Gmyz prowadził rozmowę z prof. Andrzejem Paczkowskim na temat wydarzeń młodzieżowego buntu, którego 50. rocznicę obecnie obchodzimy. Ze względu na uszkodzoną ścieżkę dźwiękową wysłuchaliśmy połowy wywiadu, na koniec zapoznaliśmy się z archiwalnymi filmami, nakręconymi podczas rozruchów marcowych w Warszawie.
Spotkanie zgromadziło niestety jedynie około 25 osób (myślę, że nie żałowały swej obecności), a zakończyło się o godz. 21.15.


Foto: Marta Janków

Bethania

Strona o o. Józefia Andraszu

Odwiedza nas 99 gości oraz 0 użytkowników.

Poradnia Rodzinna

Bethania

12 KROKÓW KU PEŁNI ŻYCIA

 

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Zygmuntowska 48, 33-300 Nowy Sącz
Tel.+48 797 907 667 lub +48 797 907 670
e-mail:

Numer konta bankowego Parafii 78 88110006 0000 0000 4952 0001

Maksymy św. Ignacego


Na dzień: 19 Marca

Cytat: „Więcej ceń każdego człowieka zbawienie, niż wszystkie całego świata skarby.”
Komentarz: Co w nas jest najdroższego, to prawie najmniej cenimy. Dusza, która niesłychanie drogo kosztuje, mało znaczącą być nie może, chyba dla tych, nad których nic lichszego nie ma. Zbawienie człowieka Chrystus nad niebo przełożył; ażeby je zapewnił, Bóstwo swoje niejako strawił, życie i krew oddał. Co najmędrszy z mistrzów tyle cenił, czemużmy o to tak mało dbamy? Fałszywej używamy wagi. O rzeczy nie wiele warte, jak bogactwa, nauka, mozolnie przez całe życie zabiegamy; wszelką zaś pracę około ludzkiego zbawienia za zbyt ciężką i nieznośną mamy. Na sąd Boga wspomnij. Wszelką świata potęgę Bóg tyle ceni, ile my włos lub orzech pusty: o zbawienie zaś człowieka bardzo mu idzie. Prócz siebie, nie ma nic nadeń pożądańszego, nic bardziej upragnionego.


Cytaty i  komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715)  z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.
Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com
.