10 kwietnia 2018 – o godz. 19.00 w sali widowiskowej odbyło się 35. spotkanie z cyklu „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości nasze spotkania otrzymały podtytuł: „Październik 1918: Nowy Sącz wybija się na Niepodległość”.


     Trzeci wykład nosił nazwę „I wojna światowa w Beskidzie Sądeckim”. Na wstępie w wykonaniu Tomasza Wolaka zabrzmiała pieśń o Katyniu.
Wykład został poświęcony całkowicie zapomnianym wydarzeniom z okresu I wojny światowej z tereny Sądecczyzny, gdzie w pierwszym okresie wojny, w listopadzie i grudniu 1914 roku toczyły się ciężkie walki z Moskalami, którzy w ofensywie zwanej potocznie „walcem parowym” dotarli aż pod Limanową, zajmując i okupując na prawie miesiąc nasze miasto.
     O tych walkach, z niebywałą precyzją, ale także i o śladach jakie pozostały po nich w naszych okolicach, opowiedział ilustrując swój wykład fotografiami wykonywanymi osobiście, badacz i znawca tematu – mgr Łukasz Poremba z Oddziału PTH w Nowym Sączu.

     W drugiej części spotkania, dzięki uprzejmości Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, pokazaliśmy film dokumentalny Tadeusza Doroszuka i Adama Sikorskiego „Orlik” – opowiadający o bohaterskiej walce majora Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”, jednego z najaktywniejszych dowódców powojennej partyzantki AK-WiN, operującego głównie na terenie rodzinnej Ziemi Puławskiej. Jego głośną akcją było opanowanie więzienia UB w Puławach 24 kwietnia 1945 r., w wyniku którego uwolniono wszystkich więźniów bezpieki i NKWD. Spotkanie zgromadziło niestety jedynie około 25 osób (myślę, że nie żałowały swej obecności), a zakończyło się o godz. 21.15.





Foto: Marta Janków