Drodzy Członkowie Apostolstwa Modlitwy!
Mamy wyjątkową okazję zobaczenia w kinach na terenie Polski fabularno-dokumentalnego filmu o Najświętszym Sercu Jezusowym (będzie wyświetlany od 28 lutego 2020 roku). Jego reżyserem jest Andres Garrigo, a części fabularnej – Antonio Cuadri. Film powstał w Hiszpanii, a jego producentem jest Goya Producciones.

Pragnę zachęcić wszystkie osoby, którym bliska jest cześć do Najświętszego Serca Jezusowego, aby skorzystały z tej nadzwyczajnej okazji. Niech nasza obecność w salach kinowych będzie liczna. Powiedzmy o tym filmie naszym znajomym, bliskim i niech nasze rodziny i wszyscy Członkowie Apostolstwa Modlitwy wezmą udział w jego projekcji. Upowszechnianie tego kultu to nasz szczególny obowiązek i potrzeba serca. Apostolstwo Modlitwy w Polsce objęło nad tym filmem Patronat Honorowy. Kiedy Patronka naszego stowarzyszenia, francuska siostra wizytka, św. Małgorzata Maria Alacoque zastanawiała się, w jaki sposób przekazać ludziom objawienie o niezgłębionej miłości Jezusa, usłyszała słowa: Ukaż im Moją miłość pod postacią widzialnego Serca. Niech obraz Mego Serca zostanie wystawiony na widok publiczny, tak ażeby każdy mógł Je zobaczyć. Nie ma innego znaku, który mógłby wzruszyć nieczułe ludzkie serca.
Polskę śmiało można nazwać drugą po Francji ojczyzną czci Serca Jezusowego. O niej pisał już jezuita o. Kasper Drużbicki (1590-1662), jeszcze zanim doszło do objawień w Paray-le-Monial. Potem tę cześć szerzyli: bł. bp. Sebastian Pelczar, bł. Honorat Koźmński, św. Siostra Faustyna Kowalska, św. Jan Paweł II, Służebnica Boża Rozalia Celakówna.
U schyłku XIX wieku kult ten przyjął się w Polsce bardzo mocno między innymi za sprawą Apostolstwa Modlitwy, przy czym na wielką skalę rozpowszechnił się zwyczaj poświęcenia rodzin Bożemu Sercu. Cały naród polski aż cztery razy poświęcono Sercu Jezusowemu (w 1920; 1921; 1951 i 2011 roku). Wciąż żywe są takie praktyki religijne jak: nabożeństwo pierwszych piątków miesiąca, uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, nabożeństwo czerwcowe czy Godzina Święta. Zadbajmy o to, aby Jezus mógł zapisać nasze imiona w swoim Sercu, jak to obiecał św. Małgorzacie Marii Alacoque. Wszystkim życzę miłego czasu spędzonego w kinie i niezapomnianych przeżyć z tej projekcji filmowej.
 

Krajowy Dyrektor Apostolstwa Modlitwy
ks. Stanisław Groń SJ

„Najświętsze Serce” pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu Jezusowym już w polskich kinach!

Dlaczego nakręcono „Najświętsze Serce”?
Żyjemy w czasach, gdy nienawiść zyskuje coraz większą siłę w relacjach międzyludzkich; Serce Jezusa zostało odrzucone i „zamrożone” przez egoizm, kłamstwo i ignorancję. Tym filmem chcemy pokazać siłę wszechmocnej miłości wcielonej w ludzkie serce, gotowe się poświęcić dla naszego szczęścia.
Jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów katolickich tego roku. Dystrybucję kinową zapowiedziano już w kilkunastu krajach. Polska premiera będzie mieć miejsce zaledwie tydzień po premierze światowej.

O czym opowiada film?
Znana pisarka Lupe Valdes poszukuje inspiracji do książki i natrafia na tajemniczą historię sprzed lat. Wyrusza do Francji, miejsca tajemniczych objawień, gdzie w szklanej trumnie spoczywa nietknięte przez czas ciało wizjonerki, św. Małgorzaty Alacoque. 300 lat temu Jezus objawił jej swoje... Serce i przekazał 12 obietnic dla ludzi, którzy będą Je czcić.
Pisarka ulega fascynacji tą historią i podejmuje prywatne śledztwo. W jego trakcie spotyka świętych, papieży, ale i spiskowców, odkrywa cuda, a także zbrodnie. Wraz z bohaterką widz poznaje źródła i historię czci Najświętszego Serca Jezusa – kultu, który jak nic innego naznaczył ostatnie trzy wieki historii Kościoła. Przebywa drogę od małej francuskiej miejscowości, w której zapłonęła iskra kultu, przez Watykan, gdzie papież poświęca całą ludzkość i świat Najświętszemu Sercu, po Łagiewniki, gdzie Jezus objawił, jak wielką miłością przepełnione jest Jego Serce. Dociera wreszcie do miejsc cudów eucharystycznych. To tam na Hostii zmaterializowały się cząstki Najświętszego Serca.
Intrygujący film fabularno-dokumentalny odkrywa przed widzem sedno kultu, bez którego zrozumienie istoty wiary w Chrystusa staje się niemożliwe.

Ważny czas dla czcicieli Najświętszego Serca

Film trafia do kin w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100. rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100. rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Miało to miejsce 27 lipca 1920 roku na Jasnej Górze w czasie, gdy bolszewicy stali u bram Warszawy. W związku z tym aktem oddania papież Benedykt XV przysłał list, w którym napisał: „Nic stosowniejszego nie mogliście podjąć celem naprawienia zła naszych czasów, jak ulegając zachętom papieskim ojczyznę Waszą poświęcić Najświętszemu Sercu Jezusowemu i Jego kult święty w narodzie rozszerzać coraz więcej i więcej”. Wcześniej, bo w 1899 roku papież Leon XIII poświęcił Najświętszemu Sercu całą ludzkość.

***

Wielkim orędownikiem kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa był św. Jan Paweł II, który mówił, że „Bóg objawia swą miłość w Sercu Chrystusa”. W 1999 roku w Warszawie powiedział: „Pragnę przekazać słowa aprobaty i zachęty tym, którzy w Kościele z jakiegokolwiek tytułu praktykują, pogłębiają i krzewią kult Serca Chrystusa, posługując się językiem i formami dostosowanymi do naszych czasów, tak aby móc go przekazać następnym pokoleniom w tym samym duchu, jaki zawsze go ożywiał”.
Niech ten film będzie odpowiedzią na apel św. Jana Pawła II i darem dla Niego w przededniu 100. rocznicy urodzin papieża Polaka.



 



Św. Ignacy - Maksymy
Na dzień:
20 Kwietnia
Cytat:
„Nietylko patrząc na niebo i na gwiazdy, ale i na małe ziółko, na rzecz najmniejszą, ten co Boga zna, zaraz w sobie miłość ku niemu wzniecić potrafi, miłością się zapalić, do miłości pobudzić.”
Komentarz: Jak ogień bez żadnej pomocy, siłą swej natury wznosi się do góry; tak i serce miłujące Boga, aby się doń wzniosło, nim zajęło, ani napomnienia, ani przewodnika, ani drabiny nie potrzebuje. Siłą wewnątrz ukrytą samo się w tę stronę zwraca i sprawia, że człowiek bardziej tam, niż tu duszą przebywa. Bardzo przenikliwe są miłości oczy, zbadaniem rzeczy nazewnątrz nie zadawalniają się; ale wnikają głębiej, przedostają się do wnętrza, i od stworzenia podnoszą się do Stwórcy. Gdzie miłość, tam oczy, zarówno ciała, jak i duszy. Można oczy pozbawić słońca, ale nie Boga; kto miłuje, ten go widzi wszędzie, czy jest widomy, czy niewidomy. Nawet gdy śpi, sercem czuwa; i tam to serce ma, gdzie miłość się zwraca; niczem go powstrzymać nie można od tej podróży: ani przestrzenią, ani ciemnościami, ani innemi jakiemikolwiek zaporami. G dzie skarb twój, tam i serce twoje. Kto na oczy choruje, komu oczy co zasłania, ten zawsze ma tę zasłonę przed sobą, na cokolwiekby patrzał: tak miłujący tylko Boga, gdziekolwiek się obróci, wszędzie go poznaje, wszędzie znajduje, wszędzie widzi.

Cytaty i komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715) z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.

Sklepik parafialny czynny jest
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek i piątek
od godziny 8:30 do 15:30, sobota 8:30 do 11:00
Tel. 797 907 671 wewn. 26

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Zygmuntowska 48, 33-300 Nowy Sącz
Tel.+48 797 907 667 lub +48 797 907 670
e-mail: [email protected]
NIP 734-111-00-87
Numer konta bankowego Parafii
78 88110006 0000 0000 4952 0001

Modlitwa w Drodze

Modlitwa w Drodze

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com