„Jedynym grzechem, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie jest grzech pierworodny”, który jest usuwany na chrzcie świętym – czytamy w opinii teologicznej przedstawionej przez Komisję Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski.

    W tej opinii podkreśla się również, że „Kościół od samego początku naucza, że grzech jest zawsze czymś osobistym i wymaga decyzji woli. Podobnie jest z karą za grzech. Każdy osobiście ponosi karę za swój grzech. Wyraźnie pisze o tym św. Paweł w Liście do Rzymian, że „każdy z nas o sobie samym zda sprawę Bogu” (Rz 14,12)”.
    „‘Reinkarnacja grzechu’ czy też ‘przechodzenie’ grzechu na kolejne pokolenia, o którym nauczają zwolennicy ‘uzdrowienia międzypokoleniowego’, nie ma uzasadnienia ani w Piśmie św., ani w Tradycji i nauczaniu Kościoła. Tego typu bezpodstawne idee są bardzo niebezpieczne dla życia duchowego wiernych i samej doktryny Kościoła” – czytamy we wspomnianej opinii teologicznej.
    W związku z tym, na wniosek Komisji Nauki Wiary KEP, który został przedstawiony podczas 370. Zebrania Plenarnego (Warszawa w dn. 6-7.10.2015) Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję o zakazie celebrowania Mszy świętych i wszelkich nabożeństw z modlitwą o uzdrowienie z „grzechów pokoleniowych” czy o „uzdrowienie międzypokoleniowe”. Jednocześnie Biskupi polscy przypominają o różnych formach modlitwy o uzdrowienie chorych, także w ramach liturgii Mszy Świętej, celebrowanych zgodnie z przepisami liturgicznymi.

Pełny tekst opinii  TEOLOGICZNEJ KOMISJI NAUKI WIARY KEP


Św. Ignacy - Maksymy
Na dzień:
05 Maja
Cytat:
„Bóg jest wielkim znawcą, miłość bardziej z czynów, niż ze słów ocenia.”
Komentarz: Miłość bez czynu, to drzewo pełne liści, ale bez owoców; pokaźne ale niepożyteczne. Czyny świadczą o miłości, nie słowa; mają one swój język, mają swoją wymowę. Jeden język, a dwie ręce nam się od natury dostały, żebyśmy więcej robili, niż mówili. Martwym jest głos bez czynu. Gdzie nie ma miłości, tam wszystko nic nie warte. Miłość nie w ustach, ale w sercu sobie siedlisko obrała. Często miłość zmyślona i prawdziwa jednakowo się przedstawiają, podobnemi słowami wypowiadają, tak, iż rozróżnienie szczerej od udanej bywa nieraz trudne. Tak człowiek może z człowieka szydzić, ale nie z Boga. Ten przenika do wnętrza, bo wie wszystko 1. Szczytem darów duch jest; to tylko miłe niebu, co on, nie co ręce dają. Kto mniej ma, ale bardziej miłuje, tego dar chociażby był mały, w większej jest cenie, niż dar bez porównania większy, ale dany z mniejszą miłością.

Cytaty i komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715) z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.

Sklepik parafialny czynny jest
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek i piątek
od godziny 8:30 do 15:30, sobota 8:30 do 11:00
Tel. 797 907 671 wewn. 26

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Zygmuntowska 48, 33-300 Nowy Sącz
Tel.+48 797 907 667 lub +48 797 907 670
e-mail: [email protected]
NIP 734-111-00-87
Numer konta bankowego Parafii
78 88110006 0000 0000 4952 0001

Modlitwa w Drodze

Modlitwa w Drodze

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com