Diecezjalne Studium Rodziny jest propozycją dla osób, które pragną pogłębić swoją wiedzę na tematy związane z małżeństwem i rodziną. Szczególnie zapraszamy do udziału w Studium małżonków, dla których wspólne zdobywanie wiedzy jest okazją do umacniania sakramentalnej więzi. Wykłady obejmują zagadnienia z teologii, prawa kanonicznego, psychologii rodziny, pedagogiki, itp. Obejmują także systematyczne wykłady z naturalnych metod rozpoznawania płodności zgodnie z metodą prof. Rötzera. Absolwenci Studium otrzymują dyplom nauczyciela metody Rötzera i po otrzymaniu misji mogą podjąć posługę w poradniach rodzinnych jako Doradcy Życia Rodzinnego.
Studium trwa dwa lata. 10 października rozpoczyna się XVIII jego edycja. Wszystkie wykłady będą odbywać się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Szczegółowe informacje można uzyskać kontaktując się w Wydziałem Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin w którym także można dokonać zapisu na Studium: 14-631-73-60, [email protected].
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu o Diecezjalnym Studium Rodziny oraz filmu o Doradcach Życia Rodzinnego
Św. Ignacy - Maksymy
Na dzień: 08 Lipca Cytat: „Usiłowanie usiłowaniem, zwyczajem zwyczaj, jak klin klinem się usuwają.”
Komentarz: Twarde jarzmo zwyczaju! nie żelazem, ale żelazną występku koniecznością swoich krępuje; nic zwykle w sprawach ludzkich nie bywa tak trudnem, jak zastarzałego zwyczaju tyrania. Strzeż się, abyś nie był związany jego powrozami. Jest jednak coś, co długi i nieznośny łańcuch zwyczaju rozrywa; tem — coś — jest zwyczaj przeciwny. Wielkie łaski dobrodziejstwo, gdy człowiek chce się poprawić; za zjawieniem się tej chęci, otucha winna w nas wstępować. Jakkolwiek złe często powtarzane zamienia się w naturę, możesz jednak w sobie inną, wedle wskazówek rozumu i Bożego prawa, wyrobić naturę, za pomocą nowego zwyczaju. Czas cię przekona, o ile ta zmiana będzie z dobrem twojem. Słudzy, gdy się nie podobają panom, zastępują się innymi; podobnie i zwyczaj niedobry, gdy się tobie nie podoba, zastąp go innym dobrym: ten naprawi, co poprzedni popsuł.
Cytaty i komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715) z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.
Polecamy
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Zygmuntowska 48, 33-300 Nowy Sącz
Tel.+48 797 907 667 lub +48 797 907 670 e-mail: [email protected]
NIP 734-111-00-87 Numer konta bankowego Parafii: 78 88110006 0000 0000 4952 0001