Wydarzenia

zobacz więcej
     10 kwietnia 2018 – o godz. 19.00 w sali widowiskowej odbyło się 35. spotkanie z cyklu „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości nasze spotkania otrzymały podtytuł: „Październik 1918: Nowy Sącz wybija się na Niepodległość”.


     Trzeci wykład nosił nazwę „I wojna światowa w Beskidzie Sądeckim”. Na wstępie w wykonaniu Tomasza Wolaka zabrzmiała pieśń o Katyniu.
Wykład został poświęcony całkowicie zapomnianym wydarzeniom z okresu I wojny światowej z tereny Sądecczyzny, gdzie w pierwszym okresie wojny, w listopadzie i grudniu 1914 roku toczyły się ciężkie walki z Moskalami, którzy w ofensywie zwanej potocznie „walcem parowym” dotarli aż pod Limanową, zajmując i okupując na prawie miesiąc nasze miasto.

     7 kwietnia biskup tarnowski Andrzej Jeż w kościele Miłosierdzia Bożego w Brzesku przewodniczył diecezjalnym obchodzom dorocznego święta Caritas. Podziękował on ponad 7,5 tysiącom osób działającym w Caritas. 89 osób i instytucji otrzymało listy gratulacyjne i statuetki.

     W diecezji tarnowskiej jest ponad 400 parafialnych oddziałów Caritas. Ich dopełnieniem są Szkolne Koła Caritas, które istnieją już w 203 szkołach na terenie diecezji tarnowskiej.


     Z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości nasze spotkania pod hasłem „Bóg – Honor – Ojczyzna” otrzymały podtytuł: „Październik 1918: Nowy Sącz wybija się na Niepodległość”.
     W dniu 13 marca 2018 r. został zaprezentowany drugi wykład pt. „Nowy Sącz podczas I wojny światowej”. Na wstępie przy akompaniamencie Tomasza Wolaka, Jan Kłoskowski zaśpiewał nam „na legionową nutę”, rozpoczynając „Pierwszą Brygadą”, kończąc „Pieśnią o wodzu miłym” i wprowadził w klimat tamtych czasów.

     13 lutego 2018 – o godz. 19.00 w sali widowiskowej odbyło się 33 spotkanie naszego cyklu „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Z okazji przypadającej w lutym 250. rocznicy wybuchu konfederacji barskiej, Leszek Zakrzewski zaprezentował wykład: „Konfederacja barska – pierwsze powstanie narodowe”. Rozpoczynając od zarysowania tła wydarzeń, mających miejsce u schyłku I Rzeczpospolitej, odbyliśmy wędrówkę poprzez wydarzenia burzliwego „sejmu repninowskiego”, zawiązanie się konfederacji w Barze na Podolu, klęski konfederacji na Kresach, do rozkwitu konfederacji w Małopolsce i Wielkopolsce.
     Wspomnieliśmy miejsca związane z tamtymi wydarzeniami – Kraków, Jasną Górę, Lanckoronę, Tyniec. Zatrzymaliśmy się na miejscach w południowej Małopolsce – poznaliśmy konfederackie obozy w Muszynce, Izbach i Wysowej. Przybliżyliśmy obecny wygląd tych miejsc i nieliczne pamiątki, które pozostały – jak obrazy w kościołach w Muszynce i Bereście.



Św. Ignacy - Maksymy
Na dzień:
03 Maja
Cytat:
„Lepiej jest żyć w niepewności o szczęśliwość wieczną, służąc Bogu i pracując nad zbawieniem bliźnich; niż, będąc pewnym wiekuistej chwały w niebie, zaraz umrzeć.”
Komentarz: Dawniej ascetyka za rzecz najlepszą uważała posiadanie Boga, teraz zaś coś wznioślejszego wynalazła, a mianowicie: służenie Bogu i bliźniemu. Miłować Boga i posiadać go, milszą jest rzeczą dla nas, pracować zaś dla Boga, milszą jest dla niego. Kto tak miłuje niebezpieczeństwo, ten zdala jest od niebezpieczeństwa: wystawianie się bowiem na niebezpieczeństwo nie z płochej jakiej przyczyny, ale dla Boga, większą pomoc wyjednywa od Boga, zdwojoną łaskę przynosi, pod której opieką nie ma się człowiek czego obawiać. To znaczy najdoskonalej Boga miłować, gdy się wszelkich sił dokłada, aby przez wielu był miłowany. Jak ogień połączony z innym ogniem silniej pali i jaśniej świeci, tak miłujących wielka liczba zwiększa miłość i zwiększa zasługę. Wszelkie dobro udziela się, najbardziej zaś wieczne; czynić je sobie wspólnem z innymi, to znaczy swoją w niebie radość zwiększać. Jakieżto niesłychane żniwo radości wiecznej, gdy pomyślimy, żeśmy wielu do osiągnięcia nieba swem staraniem dopomogli!

Cytaty i komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715) z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.

Sklepik parafialny czynny jest
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek i piątek
od godziny 8:30 do 15:30, sobota 8:30 do 11:00
Tel. 797 907 671 wewn. 26

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Zygmuntowska 48, 33-300 Nowy Sącz
Tel.+48 797 907 667 lub +48 797 907 670
e-mail: [email protected]
NIP 734-111-00-87
Numer konta bankowego Parafii
78 88110006 0000 0000 4952 0001

Modlitwa w Drodze

Modlitwa w Drodze

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com