Poradnia Rodzinna

Bethania

Bethania

Powołania jezuici.pl

Twitter Synod TarnowskiFacebook Synod TarnowskiYoutube Synod Tarnowski

 

Aktualnie OnLine

Odwiedza nas 74 gości oraz 0 użytkowników.

Strona o o. Józefia Andraszu

 

Maksymy św. Ignacego


Na dzień: 10 Grudnia

Cytat: „Tych każdy niechaj się stara naśladować, o których doskonałości się przeświadczy, których gorliwymi i wielkodusznymi ujrzy.”
Komentarz: Wielkie wielkich mężów przykłady zachętą są, dzielnie pobudzają do tego, co czynić należy; głos ich bardzo donośny jest, silniej przemawia niż najwymowniejsze usta. Dlatego przodków Pan Bóg ozdobił szczególnemi darami, aby następcy mieli pobudkę do stania się im podobnymi. Słabości sił, maluczkością swoją, niech się nikt nie wymawia. Mogli tamci, dlaczegóżbyś nie mógł ty? ciało twe z tej samej co ich powstało ziemi, łaska ta sama; jeśli czego brakuje, to chyba chęci. Niesłusznie naturę obwiniamy, naszych się ona lęka rozkazów; lenistwa naszego, opieszałości, nie braku sił jest winą, że w chwalebne ślady przodków nie wstępujemy, że od owych wielkich przykładów tak bardzo odbiegamy. Przyzwyczajenie jest drugą naturą: postaraj się, aby ta druga od pierwszej była lepszą. Reguła przy budowaniu winna być doskonałą; inaczej mury się pochylą i pierwiej upadną, niż dachu dosięgną. Kopia od oryginału nie bywa lepszą. Ci, których sobie za wzór do naśladowania wybieramy, niech będą najlepszymi.


Cytaty i  komentarze pochodzą z książki "Maksymy św. Ignacego", o. Gabriel Hevenesi SJ (1656-1715)  z roku 1886. Tłumaczenie ks. Antoni Chmielowski.
Książka zawiera wypis z duchowych nauk założyciela jezuitów na każdy dzień roku.
Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com
.