Ekstremalna Droga Krzyżowa


W dniu 15 marca b.r. Mszą Świętą o godzinie 19:30 ruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa Naszej Parafii.
Szczegóły i zapisy na stronie EDK.ORG.PL - rejon: EDK Nowy Sącz Kolejowa NSPJ

możliwość zapisu
 

Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich
Koło w Nowym Sączu
-----------------------------------------------------------------------------

Wszystko zaczęło się w lipcu 1980 kiedy kolejarze zaprotestowali strajkiem przeciwko zniewoleniu komunistycznemu. Zaczęły wówczas powstawać pierwsze duszpasterstwa ks. kanonik Eugeniusz Zarębiński z Lublinakolejarzy. Krajowym duszpasterzem kolejarzy jest ks. kanonik Eugeniusz Zarębiński z Lublina. Tam również ma swoją siedzibę Zarząd Główny Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich. Krajowym Animatorem Stowarzyszenia jest pallotyn Ojciec Ryszard Marciniak z Warszawy. Zna on dobrze środowisko kolejarzy, gdyż po ukończeniu Politechniki Warszawskiej przez około 3 lat był zastępca naczelnika stacji Warszawa Wschodnia. Obecnie jest duszpasterzem kolejarzy w archidiecezji warszawskiej i promotorem naszego Stowarzyszenia.

Od listopada 1983 r organizowane są coroczne krajowe pielgrzymki kolejarzy do Sanktuarium Matki Bożej na Jasną Górę. Wspomnę że w 1991 r dwudziestoma pięcioma pociągami specjalnymi przyjechało do Częstochowy 20 tys. kolejarzy wraz z 60 duszpasterzami i 2 biskupami. Ogromne znaczenie stanowią skierowane do nas słowa Jana Pawła II. Jedno zdanie które Ojciec Święty wypowiedział 9 czerwca 1987 r w Lublinie szczególnie przypadło nam do serca. "Kolejarze nie dajcie się dzielić, bądźcie zjednoczeni". Te słowa były dla nas impulsem dla zorganizowania spotkań duszpasterstwa kolejarzy w Konstancinie Jeziornej koło Warszawy w Ośrodku Misyjnym Ojców Pallotynów i XII Europejskiego Kongresu Katolickich Kolejarzy i Pocztowców, który odbył się w dniach 19-23 czerwca 1995 r w Krakowie. Rok 1995 to czas kiedy zaczynają powstawać pierwsze Kola KSKP w Polsce.

Kolejnym znaczącym dla nas wydarzeniem było I i II Forum KSKP , które odbyły się w 1996r. Podczas II Forum ukonstytuował się Zarząd Główny KSKP z siedzibą w Lublinie. Prezesem tego Zarządu został mgr inż. Józef Dąbrowski, który tą funkcję pełni do dnia dzisiejszego. Stowarzyszenie jako jednostkę organizacyjną Kościoła o zasięgu ogólnopolskim, erygowała Konferencja Episkopatu Polski.

 

Stowarzyszenie posiada osobowość prawną. Jego patronami są: Św. Katarzyna Aleksandryjska i Św. Rafał Kalinowski. Celem Stowarzyszenia jest osiąganie doskonałości życia chrześcijańskiego ludzi świeckich związanych zawodowo z kolejnictwem poprzez uświęcenie pracy zawodowej, apostolat ewengalizacyjny w swoim środowisku pracy i osobiste uświęcenie poprzez pracę zawodową.

 

Pozostałe cele Stowarzyszenia to:

  • podtrzymywanie swoich członków w wierze i praktykach religijnych,
  • przyczynianie się do ożywiania wspólnoty chrześcijańskiej wśród kolejarzy współpracując zgodnie ze wskazaniami Episkopatu Polski
  • wspomaganie dzieła ewangelizacji wśród swoich członków w ich środowiskach, spolecznościach terytorialnych i wspólnotach parafialnych,
  • pomaganie członkom w obronie ich postaw moralnych, Zorganizowanie i podtrzymywanie dzieła wzajemnej pomocy społecznej,
  • współpraca ze swoimi filiami,
  • współpraca z organizacjami charytatywnymi,
  • uczestniczenie w organizowanych pielgrzymkach krajowych i zagranicznych, uczestniczenie w organizowaniu kongresów międzynarodowych
  • współpraca z europejskimi i międzynarodowymi organizacjami i stowarzyszeniami zawodowymi, które mają ten sam cel działania

W roku 1997 w sierpniu pod hasłem "Wierni dziedzictwu Wojciechowemu" odbył się I Krajowy Kongres KSKP i duszpasterstwa kolejarzy w Gdańsku. Poza tym kilka razy w roku odbywają się krajowe spotkania animatorów Kół w pielgrzymowaniu po kraju, a także comiesięczne spotkania formacyjne w poszczególnych Kołach. W Nowym Sączu krajowe spotkanie odbyło się w grudniu 2000 r, gdzie oprócz delegacji z Kół z Polski, uczestniczyli również kolejarze polskiego pochodzenia z Białorusi i Litwy. Co 2 lata organizowane są Międzynarodowe Pielgrzymki Polsko-Francusko-Węgierskie do Lourdes we Francji i Fatimy w Portugalii Co trzy lata odbywają się Europejskie Kongresy Katolickich Kolejarzy i Pocztowców.

Stowarzyszenie posiada własne wydawnictwa-"Drabina do nieba" Biuletyn KSKP oraz czasopismo "Zwrotnica". W Łącku k/Płocka KSKP dysponuje ośrodkiem wakacyjnym gdzie corocznie organizowane są w lecie 3 turnusy dla rodzin kolejarskich i chętnych którzy pragną spędzić wakacje z Bogiem.

Zgłoszenia przyjmuje Krajowy Animator KSKP ks.mgr inż. Ryszard Marciniak
05-510 Konstancin Jeziorna ul. Leśna 15/17 tel.0-696-436-072,
[email protected]

W 2005 r wakacje dla rodzin kolejarskich i przyjaciół w Łącku k/Płocka zorganizowane zostaną w trzech turnusach w dniach 26.06-20.08.2005r.

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
ul. Zygmuntowska 48, 33-300 Nowy Sącz
Tel.+48 797 907 667 lub +48 797 907 670
e-mail: [email protected]
NIP 734-111-00-87
Numer konta bankowego Parafii
78 88110006 0000 0000 4952 0001

Festyn 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Nowi ministranci 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

I Komunia 2019

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage
Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com