Apostolstwo Modlitwy jest katolickim stowarzyszeniem, którego członkowie codziennie ofiarują Bogu swe modlitwy, prace, radości i cierpienia jako zadośćuczynienie za grzechy. Dzięki zespoleniu z Chrystusem w Eucharystii oraz łączności w modlitwie z Ojcem Świętym, współpracują w zbawieniu świata. Ducha stowarzyszenia najlepiej wyraża hasło: kochać i służyć. Polski znak graficzny Apostolstwa Modlitwy przedstawia otwartą lewą dłoń z charakterystycznie ułożonymi palcami w kształcie dwóch liter: AM.
Grupa AM przy naszej Parafii
Początki
Z ideą Apostolstwa Modlitwy wystąpił w 1844 r. francuski jezuita ks. Franciszek Gautrelet, a ramy organizacyjne nadał jej ks. Henryk Ramiere SJ. On również założył czasopismo Apostolstwa Modlitwy Posłaniec Serca Jezusowego. W Polsce założono Apostolstwo Modlitwy w 1871 r. przy kaplicy Serca Jezusowego w Krakowie. I tu zaczęto wydawać czasopismo Posłaniec Serca Jezusowego. Członkowie AM wnieśli znaczący wkład w budowę kościoła Najświętszego Serca Jezusa w Krakowie. Od samego początku AM rozwijało się dynamicznie. W 1938 r. liczba ognisk AM wynosiła około 2,5 tys. i obejmowała 750 tys. członków. W 1949 r. AM zostało "rozwiązane" przez komunistyczne władze, mimo to nadal istniało w parafiach. Odrodzenie stowarzyszenia nastąpiło po 1980 r.
Apostolstwo Modlitwy dzisiaj
Obecnie AM istnieje w ponad 1550 diecezjach przy 152 tysiącach placówkach w 84 krajach świata. Należy do niego około 40 mln osób. Wydaje ono około 50 wersji Posłańca Serca Jezusowego oraz 40 innych czasopism z zakresu kultu Serca Jezusa. Młodzieżową odmianą AM jest Młodzieżowy Ruch Eucharystyczny. O aktualności AM świadczą słowa Jana Pawła II: O jakże bardzo jest potrzebny w Kościele ten zastęp serc czuwających, dzięki którym miłość Serca Bożego nie pozostanie osamotniona i nieodwzajemniona
Obowiązki członków Apostolstwa Modlitwy
Należą do nich: modlitwa Codziennego Ofiarowania, dziesiątek różańca w intencjach Ojca Świętego, wieczorny rachunek sumienia, Komunia św. wynagradzająca, adoracja Najświętszego Sakramentu w pierwszy piątek miesiąca, udział w spotkaniach modlitewnych i rekolekcjach. Rozwijanie różnych form modlitwy ma służyć praktykowaniu czynnej miłości bliźniego i budzeniu ducha modlitwy w swoim otoczeniu.
Kto może należeć do Apostolstwa Modlitwy?
Wszyscy wierni: dzieci, młodzież, dorośli i starsi, świeccy i duchowni oraz zakonnicy. Aby ktoś mógł zostać członkiem Apostolstwa Modlitwy, wymagany jest oficjalny zapis lub jakiś inny akt, przez który kandydat objawia swą wolę wstąpienia. Krajowy Sekretariat Apostolstwa Modlitwy utrzymuje kontakt ze wszystkimi ogniskami AM w kraju, ich członkami i sympatykami. Pracują w nim księża jezuici i osoby świeckie.
Zainteresowanym podajemy adres:
Krajowy Sekretariat Apostolstwa Modlitwy, ul. Kopernika 26, 31-501 Kraków;
tel. 12 421 81 41, czynny: wtorek, środa, czwartek od godz. 15 do godz. 17;
www.ampolska.co e-mail: [email protected]
W Apostolstwie Modlitwy miliony ludzi na całym świecie jednoczą się codziennie w modlitwie tak prostej jak głębokiej. Skoncentrowana jest ona na modlitwie Codziennego Ofiarowania. Czyniąc to ofiarowanie każdego ranka z wolna zwracasz w modlitwie swą uwagę choć na krótką chwilę ku Bogu. W ten sposób staje ON w centrum całego Twojego dnia.